uszkár-Ambrus-agility
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
A nap vicce

Ez nem vicc:

 "A kutyában az a legcsodálatosabb,hogy miközben bolondot csinálsz magadból miatta,nem ró meg érte,hanem bolondot csinál magából ő is"


 
Zene
 
Cikkek
Cikkek : 3. AZ ERŐSZAK NEM OKOZ SEMMI JÓT, - SEM AZ EMBEREKNÉL SEM A KUTYÁKNÁL. (2rész)

3. AZ ERŐSZAK NEM OKOZ SEMMI JÓT, - SEM AZ EMBEREKNÉL SEM A KUTYÁKNÁL. (2rész)

  2006.01.31. 08:26


  "Eroszak nem okoz semmi jót, - sem az embereknél sem a kutyáknál." Turid Rugaas

Az előző cikkben a kutyáknál, azokat az agresszív magatartási megnyilvánulásokat mutattam be, amelyek veleszületett, genetikailag öröklött viselkedési formák.
-Területvédő agresszivitás, - hímek vagy nőstények közötti agresszivitás, - a fájdalom okozta agresszivitás, - hormonális eredetű agresszivitás, - anyai agresszivitás, - pillanatnyi elmezavarból eredő agresszivitás.

A kutya viselkedési problémáinak emberi, környezeti tényezői

A biológiai evolúció eredményei közé sorolható, hogy az állatoknál, (az embereknél is) úgynevezett viselkedési jellemzők alakultak ki, amelyek egyrészt a genetikusan örököltekből, másrészt, pedig az élet során megtanultakból tevődnek össze. A kutyák elszaporodása, tartási körülményeinek az utóbbi évtizedekben történt rendkívül gyors változása és nem utolsósorban a környezeti ártalmak megnövekedése miatt, korábban ismeretlen fogalmak, jelenségek bukkantak elő: a neorotikus kutya, a pszichopata kutya, a stresszben szenvedő kutya, az ideges kutya, a hiperaktív kutya, stb. (Ezek a fogalmak, elnevezések az emberi gyógyászatban, pszichológiában már mind korábban ismertek voltak.) A fentiek valamelyikével jellemzett kutyák esetében minden alkalommal először is egy-egy viselkedési rendellenességgel kerül szembe a kutya gazdája. A viselkedési rendellenesség okait és a mögötte lévő összefüggéseket elemző tudomány az állatpszichológia. Az ember és a kutya közötti kapcsolat az utóbbi évtizedekben gyökeresen megváltozott. Háziállataink javarészt kikerültek a haszonállat státuszából és az ember környezetében kísérő, vagy baráti jelleget öltő állatcsoportot alakítottak ki. A legtöbb esetben így az a helyzet áll elő, hogy két "barát", akiknek teljesen különbözik a fejlődési történetük, egy rendkívül összetett kapcsolatban él együtt. Ennek gyakorta szociális és pszichikai vonatkozásban beláthatatlan következményei lehetnek. A legtöbb kutya viselkedési zavara - ha nincsenek kifejezetten genetikai okai - erre az ellentmondásokkal teli viszonyra vezethető vissza. Nevelési hibák, környezeti ártalmak, tenyésztési hibák, nem a fajnak megfelelő tartási körülmények és a megemelkedett stresszhatások miatt egyre több kutya él kiegyensúlyozatlanul. Ez a kiegyensúlyozatlan, bizonytalan állapot különféle viselkedészavarokban mutatkozik meg.

A kutyák problémás viselkedései

Bonyolulttá attól válik a kutyát tartók és kutyáik mindennapja, hogy bizonyos esetekben a kutya viselkedése valamilyen fokon problémát okoz. Egy kutya viselkedését akkor nevezhetjük problémásnak, ha az a környezetében élő embereket zavarja, ha jelenléte és viselkedése kimondott veszélyt jelent a környezetére, vagy ha viselkedése nem felel meg az emberek által szabályozott, mereven meghatározott követelményeknek. Felmérések szerint a kutyát tartó emberek kb. fele nem elégedett kutyájának viselkedéséve, és azt problémásnak ítéli meg.

Néhány példa, amelyek leginkább a gazdiknak jelentenek problémát:

  • Agresszív viselkedés - morgás, utánakapás, fenyegető viselkedés, harapás….stb. emberek v. más állatokkal szemben
  • Nyugtalan viselkedés, ha a kutya egyedül van - ugatás, nyüszítés, tárgyak megrongálása
  • Félős viselkedés - emberekkel, tárgyakkal vagy hangokkal szemben
  • Ürülék hátrahagyása - szobatisztaság, nemkívánatos jelölés a vizelettel
  • Étvágytalanság - az étel elfogadásának megtagadása, alultápláltság

A fent nevezett viselkedési problémákat kiváltó okok többek között a következők lehetnek:

  • A kutyatartás és nevelés ismereteinek hiánya
  • Szakszerűtlen tenyésztés
  • Helytelen tanácsok
  • Lakhelyváltoztatás
  • A gazda családjában bekövetkező változások - a gazda hosszabb ideig való távolléte, betegsége, gyerekszületés, válás
  • Kutyaiskola vagy kiképző, amely erőszakot és bántalmazást alkalmaz
  • Állatorvosi erőszak

A fölsorolásból látható, hogy ezekben esetekben az ember által okozott dolgokról van szó, amelyeknek megtörténtét a kutya nem tudta megakadályozni, vagy befolyásolni.

Agresszivitás - Mit tehet a gazda?

Barátok vagy ellenségek? A két kutya peckes léptekkel körbejárja egymást lábaik olyan mereven mozognak mint a bot. Farkuk a magasba emelkedik, hátukon a nyaktól a farktőig, mint a kefe sörtéje, felmered a szőr. Homlokok ráncolódnak, a szájszegletek előrehúzódnak - az ajkak szinte csücsörítenek. Mindkét irányból az aggódó gazdák hívó szava hallatszik, ám a két ebnek nem használ sem csalogatás, sem fenyegetés. Előbb az egyik áll szobormereven, meg-megrezzenő farokkal, míg a másik végigszaglássza, azután cserélnek. A szertartásnak mintha sohasem akarna vége szakadni, s közben a feszültség egyre fokozódik. A fenti jelenetet minden ebtartó elkerülni igyekszik, ezért ha idegen kutyát látnak, már jó messziről megkérdezik a gazdáját: "fiú vagy lány?" - és ennek megfelelően vagy odaeresztik, vagy pórázvégen arrébb vonszolják kedvencüket. Pedig a kutya falkaállat, ami annyit jelent, hogy ősei a vadonban nem magányosan és nem is párosával, hanem csoportosan éltek. Márpedig a természet törvényei szerint három állatból már legalább kettő egynemu, téves tehát az a feltételezés, hogy az azonos ivarú kutyáknak feltétlenül egymás torkának kell esniük. A falkában vadászó állatoknál bármely csapattag sérülése a közös zsákmányszerzés sikerét kockáztatja, ezért aztán számtalan módja kialakult náluk a vérre menő harcok kiküszöbölésének.

A gazdák viselkedésének jellemző hibái:

Két kutya találkozásakor a gazdák lassan, "óvatosan", feszes pórázon tartva engedik egyre közelebb őket egymáshoz, hogy lássák, mi lesz a vége. Ez a legbiztosabb módja annak, hogy az ismerkedés verekedéshez vezessen, hiszen így a kutyáknak nem áll módjukban szabadon megszaglászni egymást, felmérni a másikat, és szükség esetén különösebb tekintélyveszteség nélkül visszavonulni. A gazdáknak előre el kell dönteniük, hogy hagyják-e őket ismerkedni, vagy sem. Ha a döntés nem, akkor a kutyákat nem szabad két-három méternél közelebb engedni egymáshoz. Ha úgy vélik, nem lesz baj, póráz nélkül kell elengedni a kutyákat, esetleg előzőleg be lehet iktatni néhány engedelmességi gyakorlatot, hogy kontrolláltabbak legyenek.

Vajon miért támadja meg "ok nélkül" az idegen kutyákat, embereket?

Soha ne felejtsük el, hogy a már rögzült rossz szokásokról mindig nehezebb leszoktatni a kutyát, mint egy kis odafigyeléssel megelőzni a kialakulásukat.. Sajnos a kiskutya tanítgatását a gazdák rendszerint addig halogatják, amíg az magától rá nem szokik sok olyan viselkedésre, amelyről azután nagyon nehéz lenevelni. Régen egyértelműbb volt a helyzet. A harapós házőrzők soha nem jöttek ki a kertből, vagy nem vették le őket a láncról, a "csibeszelésre" tanított őrző-védő kutyák, pedig pórázon, szájkosárban jártak a közterületeken, gazdájuk rutinos kiképzőként pontosan tudta, hogyan bánjon velük. Vidéken a sajátos hagyományoknak megfelelő módon gazda nélkül kiengedett kutyák önálló csavargásaik során kialakították saját hierarchiájukat, az embereket pedig inkább elkerülték, különben gyorsan rossz végük lett. Manapság néha úgy tűnik, a városi környezetben élő, "családi" kutyák bizonyos szempontból nehezen illeszkednek be a rájuk kiosztott új szerepkörbe. A különböző fajták tenyésztése az utóbbi évtizedekben már csak igen kevéssé hangsúlyozza a jellegzetes alaptermészetet, a szelekció elsősorban a küllemi tulajdonságoknál érvényesül. (Ez fura módon akár még pozitívumként is értékelhető, hiszen vajon mit kezdenének a kutyaneveléshez reménytelenül tehetségtelen családok egy még ennél is keményebb kaukázusi juhászkutya vagy sarplaninac házőrzővel?) Itt most elsősorban nem is a valóban kemény kutyák agresszív viselkedésével foglalkozok, hiszen őket rutintalan gazda semmiképp sem képes kezelni, hanem azokkal a kutyákkal, amelyeknél az agresszív viselkedés kialakulása megelőzhető lenne, ám ennek épp az ellenkezője történik.
Ki a hibás?
A kölykök sokszor hónapokig árválkodnak gazdára várva a tenyésztőnél egy kennelben, vagy a gazda a fertőzésektől való félelme miatt sokáig nem hagyják el a kertet, így alig találkoznak más kutyákkal és ismeretlen emberekkel. Tegyük hozzá: néhányan veleszületett labilitásuk miatt a legideálisabb szocializálás mellett is bizonytalan, ideges kamasszá válnak. A másik alapvető gond abból adódik, hogy a gazdák sokkal tehetségtelenebbek a kutyák viselkedésének olvasásában, mint kutyáik az ő reakcióik megítélésében. Sok kezdő gazdának fogalma sincs arról, mikor csap át a játék verekedésbe, hogy kutyája támadását az agresszió vagy inkább a félelem motiválja-e, vajon jobb-e, ha hagyja a dolgokat menni a maguk útján ("majd eldöntik ők maguk között"), vagy pedig sürgősen be kell avatkoznia. Ebben a magukat szakértőnek tartók is sokszor egymásnak ellentmondó álláspontot képviselnek. A legfontosabb kérdés: ha végül is beavatkozik a dolgok menetébe, ezt hogyan tegye? A gazdák ösztönös viselkedése ebben a helyzetben többnyire megdöbbentően hibás.

Tipikus jelenet
A fiatal kutya ijedtében morogni kezd, mire a gazda a nyakörvhöz kap, húzza visszafelé, megnyugtató szavakat mormol, átöleli a nyakát, és elvontatja a helyszínről. Kissé távolabb megáll, a kutya a póráznak feszülve haragosan figyeli az ellenséget, de már nem támad, mert túl messze van. A gazda arra gondol, lám, megoldotta a problémát, és elégedett. Ez pedig baj. Mert a kutya is elégedett, és ő sajnos joggal. Még fiatal, egyelőre inkább csak tapogatózik, mikor kell és lehet megtámadni a gyanús két- és négylábúakat, de most is jól tippelt ugye, hiszen a gazdi mellé állt, szóval és tettel biztosította őt arról, hogy ha egyedül nem bír az ellenféllel, ő majd segít és megvédi. Legközelebb már sokkal öntudatosabban támad, a gazda pedig nem érti, mi történhetett az ő kedves kis kutyájával. Eszébe sem jut, hogy nagyrészt ő a felelős a kutya egyre növekvő agressziójáért, és ha utóbb változtat is a viselkedésén, már késő, a kutya kialakult reakcióit nem tudja átalakítani.

Mit is kéne tenni?

A kölykök csak nagyon ritkán viselkednek valóban agresszíven a másik kutyával vagy az emberekkel, hiszen ez számukra természetes környezetben egyáltalán nem volna kifizetődő stratégia. A kamaszok támadásai szinte kizárólag félelemből erednek: a fiatal állat bizalmatlan a felé közeledő idegen kutyával vagy emberrel szemben, és csupán azt akarja megakadályozni, hogy azok bántsák. Mivel hamarosan kiderül, hogy a morgás és a fogcsattogtatás egészen hatékony módszer a veszélyesnek tűnő ismeretlenek elriasztására, sőt a gazda sem ellenzi, a kutya néhány alkalom után megtanulja, hogyan "védje meg" magát. Ez a módszer persze csak a mai városi kutyatartásra jellemző pórázuralmi rendszerben működik ilyen jól, ahol valóban nincs megfelelő alternatívája. A kiskutya nem tud kitérni a nem kívánt találkozások elől, nem választhatja a menekülést, és jó modort sem tanulhat az idősebbektől, mert a gazda anyatigrisként védi, ha egy barátságosan érdeklődő másik kutya az orrán csattanó fogaktól némiképp felbőszülve finoman rendre akarná utasítani. Ha egy ilyen kiskutyát természetesen megbízhatóan viselkedő kölykök és felnőttek között szabadon engedünk, azonnal kiderül, hogy a pórázon őrjöngve támadó hat hónapos kamasz gazdája támogatása nélkül sokkal normálisabban kezd viselkedni. A gazda is jobban teszi, ha a vigasztaló szavak helyett hangosan rászól a kutyára, amikor az gorombáskodni kezd, és ahelyett, hogy a nyakát átölelve kapaszkodna belé, inkább elfut az ellenkező irányba, hogy kedvence rádöbbenjen, magára maradt. A gazdák sajnos nehezen hagyják el rögzült rossz szokásaikat, a kutyaiskolán néha gyengéd erőszakkal kell őket lefejteni a kutya nyakörvéről, és távolabbra tuszkolni, hogy azután meglepődve tapasztalják a változást. Néhány alkalom után ugyanis a kölyök rájön, hogy a többiekkel játszani is lehet, a felnőttekkel pedig jobb, ha nem gorombáskodik. Vigyázni kell azonban, mert bizonyos fajták egyéves koruk körül már elég magabiztossá válnak ahhoz, hogy önállóan is megvívják harcaikat, és bár az agressziót eredetileg a másik támadásától való félelem váltotta ki, felnőttként veszélyessé válhatnak olyan kutyákra (és emberekre) is, amelyek pedig a közelükbe sem akartak menni. Akár öröklött, akár környezeti hatások felelősek elsősorban a fiatalkori viselkedési problémákért, tapasztalataink szerint a gazdák "igyekezete" rengeteget ronthat a helyzeten! Az agresszív viselkedés gátlásában ugyanis minimális a gazdák hatékonysága, illetve beavatkozásuk pontosan ellentétes reakciót vált ki, mint amit szeretnének, mert hatására a kutya csak még magabiztosabban támad vélt vagy valós ellenségére. Ezért a kölyökként félelemből támadó kutyák esetében vagy módot találunk arra, hogy fiatal korukban kontrollált körülmények között szabadon ismerkedhessenek másokkal, vagy egész életükben pórázon és szájkosárral sétáltathatjuk őket.
A közös játék során a gazdának módja nyílik idejében korlátozni a fiatal kutya agresszív próbálkozásait Egy igen jól bevált eszköz az agresszió gátlására: a piros nyakörvön a kutya nyakára erősített citronellaolajat kispriccelő kis fekete doboz távirányítóval működtethető. A módszer előnyei: a nélkül lehet a kutyára hatni, hogy a közelébe mennénk, az ellenfél harci kedvét is csökkenti, ráadásul a felnőtt és magabiztosan támadó kutyák esetében is alkalmazható.

A legjobb módszer tehát az, ha a gazda megteremti a lehetőséget arra, hogy kutyája ismeretségeket köthessen más kutyákkal, és emberekkel. Ez lehet akár séták alkalmával, vagy olyan kutyaiskolában ahol kiképzők segíthetnek a kutyák nevelésében, tanításában. Ahol a kutyáknak is van lehetőségük kutyáktól, kutyául is tanulni.

A http://www.kutya.hu/ http://kutya.lap.hu/ http://kutyapszichologia.lap.hu/ cikkeinek olvasásával és saját negatív és pozitív tapasztalatai alapján Boróczkiné Kati - Ambruskati


 
Linkek
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Hírek a nagyvilágból
 
Névnap

Kedves Gazdi! 
Ne feledkezz meg arról,hogy ma Brutus, Léna, Polli (y)kutyuknak van a névnapjaHolnap pedig Alex, Csahos, Kapcás, Pisze nevű  kutyusoknak jár az extra simi és meglepi!

 
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak