1. BALESETEK,SÉRÜLÉSEK,ELSŐSEGÉLY 1.rész
2006.05.14. 20:09
Balesetek, sérülések, elsősegély
Az alábbi hasznos információkkal szeretnék segítségül szolgálni, meghatározott korképek észlelése esetén, arra a gyakran felmerülő kérdésre, hogy - Mit tehetünk kedvencünkkel amíg az állatorvoshoz nem érünk?, de ne feledjük, hogy ezek csak tanácsok és nem helyettesítheti az állatorvos szakértelmét!
Vészhelyzetben általában tanácsos a beteget bevinni az állatorvosi rendelőbe, nem pedig az állatorvos látogatására várni. A rend előben van mindaz a speciális felszerelés és gyakorlott személyzet, amelyre szükség van. Ne adjunk az állatnak enni és inni, tegyük őt egy öreg takaróra a földön! Két ember ezután a kutyát, macskát már a takaróval együtt beteheti az autóba. Valaki üljön az úton az állat mellett. Végül értesítsük az állatorvost, hogy úton vagyunk, hogy fel tudjon készülni az állat fogadására
MÉRGEZÉSEK
Mindenekelőtt azt kell nyomatékosan hangsúlyoznunk, hogy soha nem szabad olyan helyen mérgező anyagokat tárolni, ahol a kutya, macska hozzáférhet. Amennyiben a kedvencünk mégis mérget nyelt, elkerülhetjük annak felszívódását, ha az állatot azonnal meghánytatjuk. Ennek leghatásosabb módja, ha kinyitjuk a száját, kihúzzuk a nyelvét, és ujjunkkal a torkába nyúlunk. A mérget evett kutya, macska nyugtalan, mozgása bizonytalanná válik, görcsös rohamai lehetnek, teste megmerevedik. Hirtelen ingerek (például érintés vagy zaj) rendszerint kiválthatják, illetve fokozhatják ilyenkor a görcsös állapotot. Ha az állatunk maró hatású anyagot (kénsav, sósav, salétromsav, petróleum stb.) ivott, akkor ne próbáljuk meghánytatni, hanem adjunk neki tejet, nyers tojással. A maró savak súlyos roncsolást okozhatnak az ajkakon, a nyelven, a torkon, a nyelőcsövön és a gyomorban. Amennyiben a maró anyag az állat bőrére kerül, bő vízzel próbáljuk lemosni. Amikor az állatot rendelőbe/kórházba szállítjuk, vigyünk magunkkal mintát a feltételezett mérgező anyagból.
GÖRCS, RÁNGÓGÖRCS, MEREVGÖRCS
A görcsös rohamok legjellegzetesebb tünetei: fogcsikorgatás és nyáladzás, eszméletvesztés, imbolygó, bizonytalan mozgás, akaratlan vizelés, illetve bélsárürítés. A görcsök tulajdonképpen két csoportba oszthatók: 1.1-2 percig tartó görcsös roham, amely 24 órán belül ismétlődik meg; 2.ismételt vagy folyamatos görcsök A sok kölyköt szoptató szukák és anyacicák hajlamosak a merevgörcsre, amely rendszerint az ellés előtt néhány nappal vagy a fialás utáni 2-3. hétben fordul elő. A kezdeti tünetek: nyugtalanság, nyüszítés, gyors légzés.
Tennivalók: 1.Először is ilyenkor el kell távolítani a nyakörvet, hámot és biztos helyre kell vinni az állatot, távol az asztaltól, székektől, kályhától, stb. 2.Bizonyosodjunk meg arról, hogy a kedvencünk lélegzik-e. 3.Ne tegyük az ujjunkat a szájába. 4.Tartsuk sötét és nyugodt környezetben és kerüljük a hirtelen és váratlan zajokat. 5.Készítsünk pontos jegyzeteket a történtekről, és minél előbb értesítsük az állatorvost!
|