A fogkő és fogínyprobléma kedvenceink számára sem ismeretlen. Pár évvel ezelőtt még mosolyogtunk azon, ha valaki mosta kutyája fogát. Ma már azonban minden gondos gazdi tudja, hogy társállatának épp oly fontos a rendszeres fogápolás, mint önmagának. De ne saját fogkefénkkel és fogkrémünkkel kezdjük ebünk szájápolását, inkább az állatfelszerelési üzletekben és az állatorvosi rendelőkben kapható, kutyák számára készült fogkrémet és fogkefét használjuk. A kutyafogkefe használatáról az állatorvos fog felvilágosítást adni.
Általánosságban elmondható azonban, hogy az ínytől távolító, söprő mozdulatokkal, enyhe nyomással tisztítható a leghatásosabban a fog. Napi 30 másodperces fogápolással egészségesebbek és szebbek lesznek kedvencünk fogai. Ha a fogmosás után jutalomfalattal dicsérjük meg, másnap valószínűleg kevesebb ellenállásba ütközünk.
A fogmosást a cicák sem úszhatják meg. Bár a macskafogat nehézkes lenne mosni, de azért számukra is léteznek fogkőképződést gátló (száraz) tápok és egyéb fogápoló készítmények (például a cicakeksz). Nem árt, ha már fiatalon elkezdjük a fogápolást, mert egy idősebb állatot már nehezebb rávenni a fogmosásra. Nekik adjunk műcsontot, annak elrágcsálása is jótékony hatású.
De miért szükséges a kutyák-macskák fogápolása, amikor az a természetben sem történik meg? Miért jelentkezik egyre több állatnál valamilyen fogprobléma? A válasz igen egyszerű: mert nem rágnak eleget. Egyre több gazdi választja a konzervet a száraztáp helyett, mely elfogyasztásához nem kell megerőltetniük magukat állatainknak, szinte csak benyelik a falatokat. Ez azonban fogínyproblémákhoz vezet, amelyek kezdeti tünetei szinte észrevehetetlenek. Kései észlelésük pedig gyakran fogeltávolításhoz vezet.
A fogkőlerakódás eleinte vékony, később - bekúszva az íny alá - jelentősen megvastagodhat, az állatnak fájdalmat okozhat. Ezért az érintett jószág inkább nem eszik, viszont ha nem rág, a nyál szájüregi pangásának következtében a fogkő könnyebben gyarapszik.
Ha arra leszünk figyelmesek, hogy kedvencünk nem eszik, lehelete bűzös és nyáladzik, akkor annak nagy valószínűséggel fogkőlerakódás az oka, melynek eltávolítása minden esetben állatorvosi segítséget igényel.
A támához kapcsolódó kérdések és válaszok a Dr. Háziállat Rovatban: |