Cikkek : 1. AZ USZKÁR - fajta bemutató |
1. AZ USZKÁR - fajta bemutató
2006.02.07. 19:05
Az uszkár
Bemutatkozom, nevem Antalfalvi Alba Ambrus. Az ismerősöknek Ambrus, a családomnak Ambi, ha nagyon akarnak kedveskedni, akkor Ambicica. A fajtámat tekintve, a fehér középuszkárok nemzetségébe tartozom. Ha családi állapotomat kérdezik, azt hiszem elég csak annyi, hogy utódaim száma meghaladja a harmincat. Úgy gondoltam, agilitys kis csapatunkból én vagyok az aki legjobban be tudja mutatni az uszkárok nagy családját. Sajnos sokan félre ismerik fajtánkat, és ezek az előítéletek sokkal mélyebben gyökereznek, mint gondolnánk. Sok embernek,- még sajnos a kutyatartók többségének is - az uszkár csupán egy kényes, agyonkozmetikázott öleb, holmi "szőkenő", vagy cirkuszi látványosság, aki nevetségesen furcsa frizurákban szaladgál. Ami még rosszabb, kutyaszámba se vesznek bennünket. Sajnos nem hiszik el, hogy mi sok mindenre alkalmas KUTYÁK vagyunk. Ilyenkor felesleges a fajta intelligenciájáról és egyéb jó tulajdonsá-gairól magyarázni, talán többet használ a felvilágosítás.
A fajta eredete
Sok - egymásnak eléggé ellentmondó - elmélet született már ennek a különleges, méretben, színben és küllemben is legtöbb változatot fel vonultató fajtánknak, az uszkárnak az eredetéről. Az apaságot több ország is magáénak követelte, de a győztes egyértelműen Franciaország, hiszen az uszkár őse minden bizonnyal egy munkakutya, pontosabban szólva egy faragatlan külsejű, szilaj jellemű, remek vízi apportírozó kutya. Ez a kitűnő francia vadászkutya a barbet. Rajzok és festmények pedig azt tanúsítják, hogy már a rómaiak és a görögök is tartottak jellegzetesen "oroszlánosra" nyírt, göndör szőrű, uszkár típusú kutyákat. Angliában az 1500-as évek elején, mint vadászkutyák jeleskedtek, a cári Oroszországban és Németországban vízivadak apportíozására használták őket. Az uszkárok mai külleme ezért egy korábban egyáltalán nem öncélú nyírásmódot őriz. A vízi vadászatoknál használt kutyák lábát és hátsó részét azért nyírták rövidre, hogy megkönnyítsék számukra az úszást, az ízületeknél viszont a gyulladásokat elkerülendő hagytak szőrpamacsokat. A fejen, pedig azért kötötték copfba az uszkár szőrét, hogy a vizes tincsek ne lógjanak a kutya szemébe. Az uszkár szó jelentése: loccsanás a vízben. Franciaországban őrző -védő feladatokat is elláttak, sőt a napóleoni háborúkban sok uszkár kísérte gazdáját a hadjáratokba. Más dokumentumok arra utalnak, hogy a középkorban, amikor vándorkomédiások járták a falvakat, a vásárokon egyebek között uszkárjaik mutatványaival, mókáival szórakoztatták a közönséget. Egyes kutatók szerint a régies "oroszlános" nyírás is talán onnan eredhet, hogy minél komikusabbnak hasson a cirkuszokban megjelenő uszkár. Az angolszász országokban french poodle néven vált ismertté, sőt még nálunk is - egészen 1930-ig - mint francia pudlit ismerték, később viszont a német "pudel" elnevezés terjedt el világszerte. Az uszkár jelentős helyet és szerepet kap az irodalomban, a művészetben is. Egyebek között Thomas Mann és Beethoven hátrahagyott irataiban maradtak fenn megható feljegyzések az uszkárról. Sok képzőművészeti alkotáson is szerepel ez a kedves, bohókás, érdekes eb, így T.Lautrec is szívesen rajzolt "az úri dámák kellékeként" uszkárt. Igaz ugyan, hogy a mai uszkár ősei vadászok voltak, azonban modern szelekció kizárólag a társasági kutya-jelleget vette figyelembe, és ez az egyik legkedveltebb, világszerte leginkább elterjedt társasági kutyafajtát eredményezte.
Külső jellegzetességei
Az uszkárt négyféle méretváltozatban - óriás, közép, törpe és toy,- valamint ötféle színváltozatban - fekete, fehér, ezüst, barna és apricot tenyésztik. Magyarországon még nem elfogadott, de már egyre többször láthatunk fekete-fehér foltos - harlekim - uszkárokat. Szőrzete zsinóros vagy göndör és ami sokszor előnyére is van, hogy szőre nem hullik A standard előírásai valamennyire nézve azonosak. Az óriásuszkár marmagassága 45-58 centiméter, a középuszkáré 35- 45 centiméter közötti. A törpeuszkár 28-35 centiméter magas, megjelenésében és arányaiban a közepes változatra emlékeztet. A toy- vagy játék változat marmagassága nem lehet több 27 centiméternél. Elegáns felépítésű, könnyed, szinte lebegő járású, érdekes megjelenésű kutya. Az uszkárokat gazdáik, előszeretettel kozmetikázzák, különböző fazonra nyírják, fésülik, "frizurázzák". E kutyusnak két olyan tulajdonsága is van - egy fizikai és egy lelki adottság -, amely tökéletesen alkalmassá teszi a négylábú "topmodell" szerepé-re. Az egyik az, hogy szőrzete kiválóan tűri a fodrászati beavatkozásokat, nem ron-gálódik, sőt, a kozmetikázástól egyre szebbé és egészségesebbé válik. A másik, az a lelki adottsága, hogy jól tűri a rendszeres fésülést, nyírást, vagy a kiállítások alkalmával a hosszú ideig is eltartó szőrelőkészítő procedúrákat. Úgy tudnak viselkedni, mint akik tudatában vannak szépségüknek, különleges megjelenésüknek, és ezt kecses, táncos járásuk még felhívóbbá is teszi.
Viselkedése, tulajdonságai
A mai uszkárnak a külleme ugyan megváltozott, de jelleme sok mindent megőrzött ősi fajtájának tulajdonságaiból. Továbbra is nagyon szereti a mozgást, a játékot, a vadászatot, a lovakat, és a nagy, nyílt térségeket, ha foglalkoznak vele és foglakóztatják. Temperamentumos, élénk, éber, rendkívül értelmes, jó felfogóképességű kutya, aki könnyen képezhető. Rendkívül játékos, szinte fáradhatatlan. Gyorsasága, rugalmassága, könnyed mozgása teszi lehetővé, hogy az agility pályákon is eredményesen versenyezzenek. Temperamentuma abban is megmutatkozik, hogy gazdájához is odaadóan ragaszkodik. Híres különleges alkalmazkodó- és beleérző képességéről, így tökéletes családi kutya válhat belőle. Türelmes, hűséges és gyerekszerető. Bármilyen lakásban remekül érzi magát, egy a fontos, hogy elegendő mozgást biztosítsunk számára Szemfüles, érdeklődő, szófogadó, ha következetes szeretettel nevelik. Szépségének, kedvességének, játékosságának, gazdájához való ragaszkodásának köszönhetően, érthető hát, hogy a fajta rendkívül népszerű lett az egész világon. Ha tehát valaki a kutyák közül olyat szeretne, akit babusgatni, fésülgetni lehet, aki szívesen bújik a gazda ölébe és órákig tud ott szenderegni, aki képes kifulladásig labdázni, futkározni, játszani, akit megcsodálnak kedvessége, megjelenése miatt, aki ragaszkodó, hű társra vágyik, az bátran válasszon az uszkárok sokszínű családjából.
Elnevezései:
Angol elnevezés: Poodle Német elnevezés: Pudel Francia elnevezés: Caniche Spanyol elnevezés: Caniche
(Szerző: Boróczkiné Kati, a kutyám után Ambruskati)
|