Az állatterápia során terápiás állatokat (leggyakrabban kutya, macska, de bármilyen szelíd emlős vagy hüllő, hal, madár) használ bizonyos emberi egészségügyi problémák megoldására.
Számtalan területen használható , tanulási problémák, lelki terhek, fejlődési rendellenességek, mozgáskorlátozottság, egészségmegőrzés, alkoholizmus, drogfüggőség, házassági válság stb. kezelésére.
Négylábú doktorok
Általánosságban elmondható, hogy aki háziállatot tart az elégedettebben él , ritkábban lesz súlyos beteg, és gyorsabban felépül a traumákból. Ezt a statisztikai tényt - az okokat egyelőre nem firtatva - el kell fogadnunk. Az állatterápia hívei szerint az állatok oldják a feszültséget, csökkentik a félelmet, szorongást, javítják a kedvet, és kiegyensúlyozottsággal ajándékozzák meg az embereket.
Műszeres vizsgálatok azt is bizonyítják, hogy az "állattárs" puszta jelenléte is csökkenti a vérnyomást és a pulzus szaporaságát . Továbbá azt állítják, hogy reumásoknak segít, ha pórázon vezetik kedvelt négylábújukat (legyen az kutya vagy vadászgörény), mert ilyenkor kevésbé érzik a gyulladt izületek okozta fájdalmat, simogatáskor pedig fellazulnak a merev ujjak.
Nagy sikereket értek el autista gyermekeknél is a terápiás állatokkal, mert az állatok szinte olyan kevés elvárást támasztanak az autista gyermekkel szemben, mint a körülöttük lévő tárgyak. Nem keltenek félelmet bennük, és ezáltal lehetővé teszik a kíváncsiság felébredését. Sikerként értékelhető a nem tárgyi objektumokkal szembeni félelem csökkenése, hiszen a gyermekeket nem kényszerítik új tapasztalatok megszerzésére, ők önként nyílnak meg.
Elvileg bármelyik állat alkalmas lehet terápiás célra, azonban néhány kritériumnak meg kell felelnie:
- ne legyen agresszív
- szeresse a törődést, simogatás
- legyen egészséges, fertőző betegségektől mentes
- a gazda kontrollja alatt tudja tartani a kedvencet
"...A terápia során a legnagyobb hangsúlyt az érintés kapja, ezért célszerű kellemes tapintású, szőrös, puha állatfajt választani..."
Hogyan lesz a házikedvencből terápiás állat?
Mint mindenhez, ehhez is szükséges az igény (terápiás állatokkal való foglalkozásra felkérés), valamint legyenek megfelelő állatok és gazdik, akik vállalják a programban való részvételt. Egy ilyen program, illetve kiképzés alapos előkészületeket igényel. Első lépésként alaposan meg kell ismerni a terápiát igénylő személy életkorát, tüneteit, egészségi állapotát, szellemi képességeit. Egyáltalán lehetséges-e nála terápiás állatokat alkalmazni (nem allergiás, nincsenek fóbiás élményei az állatokkal).
Ha mindezek az előkészületek megvannak, következhet a terápiás állatok kiválasztása. Egy depressziós kisgyerek esetében például ölbe vehető, kisméretű kutyával célszerű dolgozni.
Ha kiválasztottuk a megfelelő állatot, akkor a gazdi meglátogatja a pácienst, elbeszélget vele, majd felméri a környező terepet, hogy hol futtathatja, itathatja kutyáját a foglalkozások előtt és után.
Aztán jöhet a kutyás ismerkedés is, majd pedig a terápia. A tapasztalok azt bizonyítják, hogy az alapos előkészületek meghozzák az eredményt, a foglalkozások pozitív hangulatban telnek és a kutyáknak is élményt jelentenek. A munka hatásosságát videofelvételek elemzése és szakemberek által adott jellemzések bizonyítják.
Bővebb információval az állatterápiával foglalkozó szakemberek szolgálhatnak, akiket a következő webhelyeken érhetünk el:
http://kutyaterapia.hu/content/view/20/44/ http://www.kea-net.hu/ Szerző/Forrás: Csonka Viola
|